Twoje IP: 3.238.204.31
Dziś: Paź 26, 2021

Prace społecznie użyteczne

12 osób bezrobotnych, mieszkańców gminy Sędziejowice skorzysta w 2015 roku z mozliwości czasowego zatrudnienia w ramach prac społecznie uzytecznych ( od IV - IX br.) , które będą zorganizowane przy udziale Powiatowego Urzedu Pracy w Łasku, przez Gminę Sędziejowice, przy współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sedziejowicach jako koordynatora oraz jednostkami organizacyjnymi na terenie gminy.

Program Prac Społecznie Użytecznych jest jedną z form przeciwdziałania całkowitemu wykluczeniu z rynku pracy oraz łagodzenia negatywnych skutków bezrobocia. Skierowany jest do osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Z tego też względu osoby do prac społecznie użytecznych kierowane są przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Głównym celem programu jest zapewnienie zatrudnionym osobom wynagrodzenia za prace wykonywane na rzecz społeczności lokalnych. Ponadto ważną ideą prac społecznie użytecznych jest zwiększenie aktywności społecznej osób długotrwale bezrobotnych.

Do podstawowych celów Programu należą:

Umożliwienie pozyskania środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych osób i rodzin z problemem bezrobocia, a w szczególności rodzin z dziećmi.
Przeciwdziałanie skutkom długotrwałego bezrobocia, m.in. pogłębianiu się poczucia bezradności u klientów pozostających bez pracy i powstawaniu patologii życia rodzinnego.
Ocena funkcjonowania zawodowego klientów pomocy społecznej w zakresie realizacji warunków zawartych umów oraz planowanie długoterminowej pracy socjalnej w zakresie stwierdzonych deficytów w tym obszarze funkcjonowania (dyscyplina, staranność, odpowiedzialność, sumienność, zaangażowanie).
Aktywizacja klientów długotrwale bezrobotnych.
Przygotowywanie klientów GOPS do wymagań stawianych przez pracodawców na obecnym rynku pracy (staranność wykonania zleconej pracy, odpowiedzialność, uczciwość, dyspozycyjność, zaangażowanie etc.).
Poprawa wizerunku gminy pod względem czystości w okresie wiosenno-letnio- jesiennym i odśnieżania w okresie zimowym.
Zatrudnione osoby w ramach prac społecznie użytecznych będą wykonywały proste prace w miejscu swego zamieszkania oraz w jednostkach gminnych. Prace te obejmować będą między innymi: utrzymanie zieleni, sprzątanie chodników i poboczy dróg, likwidowanie dzikich wysypisk na terenach gminnych, malowanie, odśnieżanie, pielęgnowanie rabat kwiatowych, sprzątanie terenów przy cmentarzach, wykonywanie drobnych prac remontowych i konserwatorskich.

Bezrobotni są zobowiązani do przepracowania 10 godzin w tygodniu, za co będą otrzymywać świadczenie w wysokości 8,10 zł za godzinę pracy (od miesiąca czerwca 2015 r. stawka ta, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy będzie podlegała waloryzacji).