Twoje IP: 54.224.172.145
Dziś: Sie 20, 2017

O Ośrodku

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sedziejowicach jest jednostką organizacyjną Gminy Sędziejowice utworzoną Uchwałą Nr IX/46/90 Gminnej Rady Narodowej w Sędziejowicach z dnia 28 lutego 1990 roku.
Jego działalność rozpoczęła się od lipca 1990 r., swoim zakresem obejmuje 25 sołectw, są to: Bilew, Brzeski, Dobra, Grabia Grabia Trzecia, Grabica, Grabno, Kamostek, Korczyska, Stare Kozuby, Kustrzyce, Lichawa, Marzenin, Niecenia, Osiny, Podule, Pruszków, Przymiłów, Rososza, Sędziejowice, Sędziejowice Kolonia, Siedlce, Sobiepany, Wrzesiny, Żagliny.
Siedzibą ośrodka jest parter prawej strony budynku Gminnego Ośrodka Kultury, przy ul.Wieluńskiej 7.
Nadzór nad działalnością ośrodka sprawuje Wójt Gminy Sędziejowice, który zatrudnia i zwalnia osobę kierującą ośrodkiem- Kierownika Ośrodka.

Kadrę ośrodka stanowi 7 osób: kierownik GOPS, główna księgowa, 3 pracowników socjalnych, pracownik ds.świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego, asystent rodziny, inspektos ds. świadczeń wychowawczych-500+ i stypendium szkolnego.
Ośrodek pomocy społecznej działa na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz.163 z późn.zm.) z której wynikają między innymi tryby i formy udzielania pomocy społecznej.

Zadania ośrodka

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje zadania własne i zlecone w zakresie ustalonym ustawami i aktami wykonawczymi do ustaw oraz uchwałami Rady Gminy Sędziejowice.

Do zadań tych należy w szczególności:

1. Przyznawanie i wypłacanie przewidzianych ustawą świadczeń z zakresu pomocy społecznej m. in. zasiłków stałych, okresowych i innych.
2. Świadczenie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych w miejscu zamieszkania.
3. Udzielanie pomocy w formie posiłków, schronienia i niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym, w tym bezdomnym.
4. Praca socjalna.
5. Przyznawanie i wypłacanie świadczeń rodzinnych.
6. Przyznawanie i wypłacanie świadczeń wychowawczych i stypendium szkolnego.

Do wydawania indywidualnych decyzji administracyjnych w sprawach należących do przedmiotu wszystkich działań Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sędziejowicach upoważniony jest kierownik.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej załatwia sprawy w oparciu o Kodeks Postępowania Administracyjnego z uwzględnieniem szczegółowych unormowań wynikających z ustawy o pomocy społecznej.